Lucid Dream (lüsid rüya), rüya aşamasındayken rüyanın kontrolünü ele almaktır. Bazı insanlar rüyadayken rüyada olduklarının farkındadırlar ve bu kişiler rüyalarını kontrol edebilirler. Çoğunlukla rüyada olduğunuzu anladığınız zaman uyanırsınız fakat uyanmamayı başarırsanız eşsiz bir deneyimin kapısı sonuna kadar açılır.

Lucid rüyada, rüyanızın tüm içeriği kontrolünüz altındadır, bu tür rüyalarda bir tek şey dışında her şeyi kontrol edebilirsiniz. Peki nedir bu kontrol edemediğiniz şey… Tabiki bilinçaltınız. Lucid rüya görmenin ustaları bilinçaltlarını kontrol etmeyi de öğrenmişlerdir.

Lücid Rüyanın Tarihi

Bilimsel olarak ilk kez The Marquis D’hervey de Saint-Denys adlı bir sinelojist, kitabında bu olaydan bahsetmiş ve 1968 yılında Celia Green adında bir parapiskoloji uzmanı ise Lucid Dream adlı kitabında konuyla ilgili çalışmalarını kaleme almıştır. Böylelikle Lucid rüya kavramı ilk kez ve ciddi bir mana da bilimsel olarak tarihe geçmiştir.

Lücid Rüya Nasıl Yapılır?

Lücid rüya görmek için bir takım yöntemler vardır. Bazen tamamen rastlantısal bir şekilde isteğiniz dışında görürsünüz, bazı zamanlar ise kendinizi görmeye şartlandırarak bu rüya alemine geçiş yaparsınız. Şimdi lucid rüya görebilmek için en yaygın olan 3 teknikten bahsedelim.

Yöntem 1: Rüya Ajandası

Lucid rüya bilincine geçebilmek için en yaygın yöntem rüya günlüğü tutmaktır. Bunun nedeni ise; lucid rüya görebilmek için rüyalarınızla bağ kurmanızın önemidir. Rüyanızdan ne kadar etkilenir ve ne kadar hafızanıza yerleştirirseniz rüyanıza dönmeniz o kadar kolay olacaktır.

Örneğin: Bazı zamanlar uykunuzdan kalkarsınız ve rüyanız yarıda kesilir ama tekrar uyuduğunuzda rüyanız tıpkı bir sinema arası gibi kaldığı yerden devam eder. Bunun nedeni rüyanızla aranızda bir bağ kurmanız ve kurduğunuz bağ solmadan uykuya devam etmenizdir. Hatta çok etkilendiğiniz rüyaları defalarca gördüğünüz bile olmuştur. Bu nedenle rüyalarınızla aranızdaki bağ çok önemlidir.

Yanı başınızda bulunduracağınız bir günlüğe, gördüğünüz rüyaları uyanır uyanmaz sıcağıyla not edin ve böylelikle rüyalarınızla aranızda güçlü bir bağ kurmuş olacaksınız. Unutmamalıdır ki rüya günlüğü sayesinde bilinçaltınızın da kapılarını sonuna kadar aralamış olursunuz, kendi benliğinize adeta bir ayna tutarsınız.

Yöntem 2: Meditasyon

Bu yöntem için destekleyici bir aracı diyebiliriz. Bir önceki madde de belirtmiş olduğumuz gibi, lucid rüya görebilmek için en etkili yöntem rüya günlüğü tutmaktır. Meditasyon yöntemi ile yatmadan 20 dakika önce zihninizi tamamen boşaltmaya çalışın. Boş bir zihin boş bir tuval gibidir ve işlenmeyi bekler. Zihninizi ne boşaltmayı ne kadar başarırsanız iç dünyanıza ulaşmaya da bir o kadar yaklaşırsınız.

Yöntem 3: Gerçeklik Testleri

Inception adlı filmi birçoğunuz izlemişsinizdir. Filmin kahramanları rüyada olup olmadıklarını anlamak için bir takım testler yaparlar. Siz de rüyanızda mantık hataları var mı bunları arayın. Bulunduğunuz ortamın yerçekiminden tutun da, yerin şekli çevrenizdeki objelerin tuhaflığı hatta insanların ve diğer varlıkların ne kadar gerçekçi olduğunu sorgulayın.

Rüyalar birçok mantık hatası içerir ve bu hatalar rüyanın her anında bolca bulunur. Peki rüyada olduğumu bilmeden bu hataları nasıl test edeceğim diyenleriniz olabilir. Bu alışkanlığı kazanmak için bu testleri günlük hayatınızda, gerçek yaşantınızda da yapacaksınız. Gerçek hayatınızdaki tüm alışkanlıklarınız gibi bu da bilinçaltınıza yerleşecek ve rüyada kendini açığa çıkaracaktır.

Rüyalarla ilgili tüm deneyimlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz ve biz de bu deneyimlerinizi diğer kullanıcılarımızla paylaşmaktan zevk duyarız. Bize  site içerisinde bulunan iletişim” ve “bize ulaşın” linklerinde ulaşabilirsiniz.